Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
Parlament Europejski oferuje płatne staże dla ośób niepełnosprawnych | Drukuj |
Parlament Europejski promuje równość szans i wspiera zgłoszenia niepełnosprawnych kobiet i mężczyzn do udziału we wszelkich organizowanych przez siebie programach staży. W 2007 r. Parlament Europejski wprowadził, jako instrument pozytywnego działania, specjalny program stażu dla osób niepełnosprawnych.

Parlament Europejski oferuje płatne staże dla osób niepełnosprawnych, które jako instrument pozytywnego działania mają na celu ułatwienie integracji osób niepełnosprawnych w miejscu pracy.

Staże te są przeznaczone zarówno dla absolwentów uniwersytetów lub innych instytucji szkolnictwa wyższego, jak również dla osób o kwalifikacjach niższych niż uniwersyteckie. (Art. 18 przepisów wewnętrznych dotyczących staży i wizyt naukowych w Sekretariacie Parlamentu Europejskiego określający kwalifikacje akademickie niezbędne do ubiegania się o płatny staż nie ma w związku z tym zastosowania do tego programu.)

Głównym celem programu jest umożliwienie pewnej liczbie osób niepełnosprawnych zdobycia istotnego i wartościowego doświadczenia zawodowego oraz zapoznania się z pracą Parlamentu Europejskiego.

Płatne staże są przyznawane na okres pięciu miesięcy.

Terminy rozpoczęcia staży i składania zgłoszeń:

Rozpoczęcie Stażu              Okres składania zgłoszeń
1 października                   15 marca – 15 maja (do północy)
1 marca                            15 sierpnia – 15 października (do północy)

Radzimy nie zwlekać ze składaniem podania do ostatniego dnia, aby zapobiec zawieszaniu się systemu przeciążonego dużą liczbą zgłoszeń.

Osoby ubiegające się o udział w programie płatnego stażu muszą:
• być obywatelami państwa członkowskiego UE lub kraju kandydującego;
• mieć ukończone 18 lat w dniu rozpoczęcia stażu;
• posiadać dogłębną znajomość jednego z oficjalnych języków UE oraz dobrą znajomość drugiego języka;
• nie mieć przyznanego innego płatnego stażu lub odpłatnego zatrudnienia przez okres dłuższy niż cztery kolejne tygodnie w instytucji unijnej, przez posła lub grupę polityczną w Parlamencie Europejskim;
• być w stanie przedstawić zaświadczenie o niepełnosprawności (zaświadczenie lekarskie lub orzeczenie/karta niepełnosprawności wydana przez władze krajowe).

Od wybranych kandydatów wymagane będą następujące dokumenty:
• należycie podpisany formularz (prosimy o wydrukowanie podania przed jego zatwierdzeniem);
• kopia paszportu lub dokumentu tożsamości;
• kopia ostatniego otrzymanego świadectwa nauki lub dyplomu (dyplomów) uniwersyteckiego, w odpowiednim przypadku;
• podpisane referencje wystawione pisemnie przez wykładowcę na uniwersytecie lub innej uczelni, bądź list polecający od osoby prowadzącej działalność zawodową, mogącej obiektywnie ocenić kompetencje kandydata;
• dokument zaświadczający niepełnosprawność, uznawany w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w kraju kandydującym.

Na etapie zgłoszenia wysyłanie wyżej wymienionych dokumentów nie jest konieczne. Będą one wymagane z chwilą przyznania stażu. W przypadku zakwalifikowania na staż warunkiem przyjęcia jest dostarczenie kompletnej dokumentacji, o której mowa powyżej.

Osoby zainteresowane płatnym stażem w ramach tej opcji proszone są o zapoznanie się z Opisem programu pilotażowego i Przepisami wewnętrznymi dotyczącymi staży i wizyt naukowych w Sekretariacie Parlamentu Europejskiego, które dostępne są na stronie www.europarl.europa.eu 

Kandydaci spełniający warunki przyjęcia proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego w formie elektronicznej on-line (dostępny na w/w stronie internetowej). Zwracamy uwagę kandydatów na fakt, że dane wpisane do podania w formie elektronicznej, pozostawionego w stanie nieaktywnym przez 30 minut, zostaną utracone. Zgłoszenia nie można modyfikować drogą elektroniczną – jego wypełnianie i składanie odbywa się jednoetapowo. Przed zatwierdzeniem składanego podania należy je koniecznie wydrukować. Przed złożeniem formularza drogą elektroniczną możliwe jest jego przygotowanie przy pomocy wydruku wzoru formularza zgłoszeniowego. Wzór formularza zgłoszeniowego zawiera podstawowe pola, które należy wypełnić w formularzu elektronicznym.

Niezwłocznie po złożeniu zgłoszenia drogą elektroniczną kandydaci zobowiązani są do przesłania krótkiego opisu swojej niepełnosprawności oraz szczególnych potrzeb z nią związanych do Biura ds. Staży na adres:
European Parlament
Traineeships Office
KAD 02C008
L - 2929 LUXEMBOURG
stages@europarl.europa.eu

 
O przyjęcie na staż mogą ubiegać się wyłącznie osoby posiadające zaświadczenie o niepełnosprawności. Do zgłoszenia należy zatem dołączyć informacje na temat swojej niepełnosprawności i wszelkich związanych z nią specyficznych potrzeb.

W sprawie uzyskania formularza zgłoszeniowego w innej formie prosimy o kontakt z Biurem ds. Staży (Traineeships Office) i określenie swoich potrzeb (np. duża czcionka lub brajl). Prosimy o podawanie w jakiejkolwiek korespondencji dotyczącej stażu numeru zgłoszenia przyznanego kandydatowi po zatwierdzeniu zgłoszenia składanego w formie elektronicznej.

Więcej informacji na stronie internetowej pod adresem:
http://www.europarl.europa.eu/parliament/public/staticDisplay.do?id=147&pageRank=4&language=PL

Źródło: www.europarl.europa.eu
 
gości: 606459
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl