Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
Unia otwiera turystykę dla niepełnosprawnych | Drukuj |
Liczba osób niepełnosprawnych mieszkających w Europie sięga 46 mln. Unia Europejska w latach 2007-2013 przeznaczy 5 mld euro na działania zmierzające do udostępnienia turystyki niepełnosprawnym.

Międzynarodowy projekt Diada realizowany jest także w Polsce z inicjatywy Fundacji Leonardo da Vinci, która rozwija ten pomysł w innych krajach Unii. - Celem projektu jest stworzenie programu szkoleń, które pozwalają wziąć udział obu stronom i doprowadzić do dialogu na temat turystyki osób niepełnosprawnych - mówi Dominika Stelmachowicz-Pawyza, kierownik projektu.

- Podstawowym punktem szkolenia jest zapoznanie się z definicją niepełnosprawności. Zrozumienie i poznanie charakterystyki tych osób pozwoli na zastosowanie odpowiedniej oferty turystycznej. Obecnie projekt jest w fazie opracowania, ale zarządzający projektem już widzą chęć osób niepełnosprawnych do uczestniczenia w szkoleniu. - Po opracowaniu programu, zamierzamy przedstawić Diadę firmom turystycznym oraz izbom branżowym - mówi Dominika Stelmachowicz-Pawyza.

Główną metodą prowadzącą do nawiązania dialogu pomiędzy pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi jest stworzenie dwuosobowych zespołów tzw. diad. Pary te będą komunikować się za pomocą np. internetu w celu wspólnego opracowania multimedialnej informacji turystycznej z opisem danego obiektu. Dzięki współpracy i wymianie informacji osoby niepełnosprawne zapoznają się z mechanizmem pracy w sektorze turystycznym oraz będą mogły nauczyć branżę i uświadomić jej, jak dostosować ofertę wypoczynkową do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Efektem projektu będzie wyszkolenie audytorów pełnosprawnych i niepełnosprawnych, którzy uzyskują wiedzę pozwalającą na właściwe przygotowanie dla osób niepełnosprawnych informacji o danej ofercie i rozwijanie turystyki dla tej grupy społeczeństwa.

Niepełnosprawni w polskiej turystyce

Instytut Turystyki przy pomocy GUS przeprowadził w 2000 r. badania dotyczące wyjazdów turystycznych na grupie 8 tys. osób niepełnosprawnych. 79 proc. badanych nie wyjechało w poprzednim roku na wakacje, za powody podając względy materialne (84 proc), zdrowotne (34 proc.) oraz bariery architektoniczne obiektów turystycznych (6 proc).

Wyniki te pokazują słabe zainteresowanie ofertami wycieczek zarówno klientów niepełnosprawnych, jak i biur podróży, które nie dostosowują swojego produktu do wymagań tej grupy ludzi. -Od siedmiu lat nie powtórzono tak kompleksowego i dokładnego badania na grupie osób niepełnosprawnych - mówi dr Teresa Skalska z Instytutu Turystyki, autorka badania. - Uważam, że takie badanie powinno być zrobione ponownie. Wynika to z potrzeby uświadamiania pracowników branży turystycznej o problemach niepełnosprawności w naszym kraju i barierach utrudniających korzystanie z usług turystycznych.

Źródło: www.zpchr.info
 
gości: 606480
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl