Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
Naukowcy z zagranicy zazdroszczą polskim opiekunom osób niepełnosprawnych pomysłowości | Drukuj |
Wczoraj (tj. 30 maja) na zamku w Baranowie Sandomierskim spotkali się naukowcy z Danii, Węgier, Portugalii, Ukrainy, Czech i Polski. Rozmowy dotyczyły sposobów edukacji i możliwości zatrudniania niepełnosprawnych.

W konferencji zorganizowanej przez Zofię Wargę, prezesa Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Tarnobrzegu oraz Niemiecki Związek Uniwersytetów Ludowych przybyli niepełnosprawni realizujący się w pracy oraz Ryszard Wijas, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przedstawiciele pracodawców, psychologowie, szefowie placówek opiekujących się niepełnosprawnymi. Polacy wsłuchiwali się w rozwiązania zastosowane w innych krajach europejskich, goście z zagranicy podglądali nasze sposoby rehabilitacji osób upośledzonych.

Mało pieniędzy, dużo pomysłów

- Pierwszy raz byłam w Polsce 15 lat temu - mówi Gitte Madsen z Danii. - Wówczas różnice pomiędzy duńskim systemem pomocy niepełnosprawnym i polskim były ogromne. Teraz nie są już one tak widoczne. Jest jednak coś, czego wam zazdrościmy. To pomysłowość, którą wymusza na was brak pieniędzy. Macie umiejętność wymyślania świetnych rozwiązań, na które my nigdy byśmy nie wpadli.

- Główny cel spotkania to wymiana doświadczeń i zapoznanie się z najnowszymi wynikami badań naukowców, którzy ciągle ulepszają system edukacji osób niepełnosprawnych - mówi Zofia Warga. - Kiedyś osoby upośledzone były skazane tylko na trzy zawody: krawiectwo, kucharstwo i rolnictwo, teraz staramy się, aby kształciły się w kierunku swoich faktycznych zainteresowań.

Źródło: Artykuł pt: „Pracują i łamią bariery”, Super Nowości z dnia 31 maja 2007 r.
 
gości: 606477
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl