Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
PFRON dopłaci do turnusów rehabilitacyjnych | Drukuj |
Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie do wyjazdu na turnus rehabilitacyjny. Obecnie wynosi ono przeciętnie około 650 - 700 zł na osobę.

Osoba niepełnosprawna ubiegająca się o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym powinna złożyć odpowiedni wniosek o taką dotację, kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności oraz wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny sporządzony nie wcześniej niż trzy miesiące przed datą złożenia wniosku - wynika z wyjaśnień resortu pracy i polityki społecznej.

Wniosek o dofinansowanie musi zawierać oświadczenie o wysokości dochodu uzyskanego w rodzinie, której członkiem jest niepełnosprawny, oraz liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym. Wniosek należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania powiatowym centrum pomocy rodzinie. Jest on rozpatrywany w ciągu 30 dni od daty jego złożenia. PCPR w terminie siedmiu dni od dnia rozpatrzenia wniosku powiadamia w formie pisemnej wnioskodawcę o sposobie jego rozpatrzenia. Informuje przy tym o wysokości przyznanego dofinansowania bądź też uzasadnia odmowę jego przyznania.

Wysokość dopłaty zależy od stopnia niepełnosprawności, wieku oraz sytuacji materialnej wnioskodawcy i waha się w granicach od 18 do 35 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym wyjazd (dane takie są ogłaszane przez Główny Urząd Statystyczny). Obecnie jej średnia wysokość to około 650-700 zł. Powiatowe centra pomocy rodzinie zobowiązane są do udzielania osobom zainteresowanym informacji dotyczących ośrodków i organizatorów turnusów, którzy posiadają wpis do odpowiednich rejestrów prowadzonych przez wojewodę. Wniosek o wpis do rejestru organizatorów mogą składać osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli przynajmniej od dwóch lat prowadzą działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Dofinansowanie można otrzymać tylko raz w roku kalendarzowym.

OBOWIĄZKI ORGANIZATORA
Organizator turnusów jest zobowiązany do:
• zabezpieczenia turnusu od strony organizacyjnej, technicznej i kadrowej w sposób gwarantujący osobom niepełnosprawnym bezpieczne warunki uczestnictwa w turnusie,
• opracowania i realizacji programu turnusu,
• udostępniania powiatowemu centrum pomocy rodzinie informacji o m.in. nazwie ośrodka i miejscowości, w której będą odbywały się turnusy, ich programu oraz kosztu uczestnictwa w turnusie,
• przesłania do PCPR informacji o przebiegu turnusu w terminie 21 dni od dnia jego zakończenia,
• przechowywania dokumentów dotyczących przebiegu turnusu przez okres trzech lat.

Źródło: Gazeta Prawna Nr 125 (1995), 29 czerwca - 1 lipca 2007 r.
 
gości: 606516
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl