Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
Niepełnosprawni żeglarze na pokładzie "Lorda Nelsona:" - Wielkie Święto Żeglarskie w Szczecinie | Drukuj |
„Lord Nelson” - żaglowiec zaprojektowany z myślą o osobach niepełnosprawnych już w najbliższy weekend zawita w szczecińskim porcie.
 
The Tall Ships’ Races, to międzynarodowe regaty, w których biorą udział załogi z całego świata. W tym roku, po raz pierwszy, finał regat odbędzie się w Szczecinie. Przy Wałach Chrobrego, w dniach 4-7 sierpnia, zacumują m.in.: największa jednostka na świecie – rosyjski Sedov, brytyjski Lord Nelson i polski Dar Młodzieży. Prócz możliwości zwiedzenia ich, na zainteresowanych czekają też inne atrakcje, takie jak targi sportów wodnych, wystawy, koncerty jazzowe i, rzecz jasna, szantowe (m.in. zespoły Banana Boat i Flash Creep) oraz pokaz sztucznych ogni.
 
Brytyjski bark Lord Nelson nazwany ku czci najsłynniejszego admirała w historii floty brytyjskiej, jest pierwszym żaglowcem przystosowanym do obsługi przez osoby niepełnosprawne. Żaglowiec ma windy, które mogą wciągnąć na reje wózki inwalidzkie, a specjalnie dostosowane alarmy budzą niesłyszących na wachty. Osoby niewidzące mogą sterować za pomocą kompasu akustycznego.

Żeglarze niepełnosprawni mogą stanowić nawet połowę załogi i pracują na równie z osobami sprawnymi. Przez pokład statku przewinęło się już wiele tysięcy osób , w wieku od 15 do ponad 70 lat. Rejsy głównie odbywają się na Morzu Północnym i na Atlantyku.

18 żagli ma łączną powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych. Wszystkie żagle obsługiwane są automatycznie.

Jednostka należy do fundacji Jubilee Sailing Trust, która działa od 1978 roku na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z pełnosprawnymi. Fundacja posiada jeszcze drugi, podobny żaglowiec do pływania z niepełnosprawnymi: 65 metrowy drewniany bark Tenacious.

Przy szczecińskich nabrzeżach staną także meksykański CUAUHTEMOC z niezwykle rozśpiewaną i roztańczoną załogą. Uwagę odwiedzających z pewnością przykuje także niemiecki Alexander von Humboldt z charakterystycznymi zielonymi żaglami.

Polskę w gronie wielkich żaglowców reprezentować będą wyżej wspomniany Dar Młodzieży, Fryderyk Chopin, ORP Iskra i Kapitan Głowacki.

Źródło: Część artykułu pochodzi ze strony www.gs24.pl
 
gości: 606468
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl