Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
Kryteria podjęcia pracy przez osoby niepełnosprawne | Drukuj |
    W Polsce termin „niepełnosprawność" długo, aż do ostatnich lat, używany był zamiennie z ustawowym pojęciem „inwalidztwa". Definicję inwalidztwa - opracowaną i stosowaną ściśle dla potrzeb oceny możliwości wykonywania zatrudnienia - zawierała ustawa z grudnia 1982 roku o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. Art. 23 ustawy stanowił, iż:
    Inwalidą (osobą niepełnosprawną) jest osoba częściowo lub całkowicie niezdolna do wykonywania zatrudnienia z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu.

    Obecnie podstawowe uregulowania odnoszące się do niepełnosprawności zawiera ustawa z sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

    Według art. 4 tejże ustawy wyróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności:
  • Znaczny
  • Umiarkowany
  • Lekki
    Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

    Umiarkowany stopień niepełnosprawności przyznaje się osobie z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

    Z kolei lekki stopień niepełnosprawności posiada osoba o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.

    Osoba niepełnosprawna może pracować pod warunkiem, że została dopuszczona do pracy przez lekarza medycyny pracy. Praca na danym stanowisku musi być zgodna ze wskazaniami zawartymi w orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS lub w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności. Pracodawca nie może zatrudnić danej osoby do pracy bez wstępnych badań lekarskich. W zaświadczeniu lekarskim powinna być wyrażona zgoda na pracę w dobowym wymiarze czasu pracy wynikająca z posiadanego stopnia niepełnosprawności przez przyszłego pracownika.

Ważne!
Osoby z przyznanym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą pracować u pracodawcy na otwartym rynku pracy pod warunkiem otrzymania przez pracodawcę pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności pracownika.
 
gości: 606611
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl