Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
Działalność gospodarcza a osoby niepełnosprawne | Drukuj |
Niektórzy niepełnosprawni zastanawiają się nad rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Przepisy do tego zachęcają.
 

Pożyczka dla bezrobotnych
Niepełnosprawny zarejestrowany w urzędzie pracy jako bezrobotny może dostać pożyczkę na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej. Jej wysokość sięga 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia.

Pożyczkę można dostać na rozpoczęcie działalności:
  • wytwórczej, budowlanej, handlowej i usługowej,
  • rolniczej lub na jej rozszerzenie o nieprowadzony rodzaj takiej działalności,
  • polegającej na prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej.
Zasady przydzielania pożyczek określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 22 maja 1998 r. o szczegółowych  zasadach udzielania, oprocentowania, spłaty, rozkładania na raty i umarzania pożyczek dla osób niepełnosprawnych (Dz.U z 1998 nr 67, poz. 439 ze zm.).
 

Ważne!
W praktyce dziś nie da się uzyskać pożyczki na gospodarstwo rolne czy działalność w ramach działów specjalnych produkcji rolnej - pożyczki są bowiem przyznawane w ramach pomocy de minimis, a ta nie pozwala na wspieranie produkcji rolnej. Niepełnosprawny nie dostanie też wsparcia na działalność transportową, ograniczenia dotyczą również działalności eksportowej.

Pożyczkę można dostać na podjęcie działalności pierwszy raz albo na ponowne jej rozpoczęcie, jeśli od wykreślenia z wpisu do ewidencji lub wygaśnięcia obowiązku podatkowego dotyczącego prowadzenia działalności rolnej minęło przynajmniej pół roku.

Każda osoba może taką pożyczkę dostać tylko raz. Nie może przy tym korzystać  w tym samym czasie z pożyczki udzielonej z Funduszu Pracy.

Pożyczek udziela Starosta i to on ustala warunki jej udzielenia i spłaty. Także on umarza do 50% pożyczki, jeśli pożyczkobiorca prowadzi działalność gospodarczą lub rolniczą przez co najmniej 2 lata i spełnia pozostałe warunki umowy.

Pożyczkę trzeba spłacić w ciągu 4 lat (48 miesięcy), choć można wynegocjować przedłużenie tego terminu.

Przepisy dotyczące pożyczek mają się wkrótce zmienić (nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji pracuje właśnie Sejm). Po nowelizacji pożyczki mają być zastąpione dotacjami. Kiedy taka zmiana nastąpi niepełnosprawni będą mieli się czego obawiać ponieważ uzyskanie pożyczki nie wymaga zbyt wielu formalności, a doświadczenia z dotacjami wskazują, że dokumentowanie swoich praw i potrzeb będzie znacznie trudniejsze i obszerniejsze.
 

Na utrzymanie firmy
Niepełnosprawny, który nie osiągnął wieku emerytalnego, a prowadzi działalność gospodarczą albo gospodarstwo rolne, może ubiegać się o dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

PFRON pokrywa 50% oprocentowania kredytu bankowego zaciągniętego na kontynuowanie działalności. Takie wsparcie dostaną tylko osoby, które nie korzystały z pożyczki na rozpoczęcie własnej działalności lub taką pożyczkę spłaciły albo została im ona w całości umorzona. Umowę pożyczkę na kontynuowanie działalności zawiera z osobą niepełnosprawną starosta.
 

Ulgowe składki
Ponadto niepełnosprawny podejmujący po raz pierwszy działalność gospodarczą ma prawo do dofinansowania składek. I tak:
  • osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą liczyć na sfinansowanie 75% składki na ubezpieczenie emerytalne,
  • osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności dostaną 50% dofinansowania do składki na ubezpieczenie emerytalne,
  • osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności uzyskają 50% dofinansowania składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Źródło: Rzeczpospolita „Dlaczego warto zatrudnić niepełnosprawnego", 26.07.2006 r.
 
gości: 606619
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl