Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych nie musi kosztować | Drukuj |
Niepełnosprawni intelektualnie korzystają już z programów zatrudnienia wspomaganego oraz specjalnego doradztwa i pośrednictwa pracy.

Kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych intelektualnie nie musi ponosić państwo - mówiła Krystyna Mrugalska, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w trakcie konferencji „Z warsztatów terapii zajęciowej do pracy - rozwiązania systemowe". Jej zdaniem osoby te mogą same zarobić na utrzymanie, dzięki nowym formom zatrudnienia, takim jak warsztaty pracy chronionej (w Niemczech ponad 260 tys. osób pracuje w tego typu placówkach), a przede wszystkim poprzez zatrudnienie wspomagane. Polega ono na pracy w skróconym wymiarze czasu i przy współpracy z asystentem osoby niepełnosprawnej. W Polsce taki system zatrudnienia funkcjonuje we Wrocławiu. Z kolei m.in. w Warszawie, Poznaniu i Bytomiu istnieją już pierwsze profesjonalne Centra Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

O miejscu warsztatów terapii zajęciowej w systemie aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami szczególnie utrudniającymi wejście na rynek pracy mówiła Alina Wojtowicz­ - Pomierna z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Źródło: Gazeta Prawna nr 192 (1810) 2006-10-03
 
gości: 606691
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl