Europejski Fundusz Społeczny Unia Europejska

 

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

 

 

 

 
DOBRE PRAWO = RÓWNE SZANSE - nowa inicjatywa ustawodawcza | Drukuj |
mająca na celu stworzenie spójnego systemu wyrównywania szans i wspierania aktywności osób niepełnosprawnych

logokonf

Cykl trzech seminariów poświęconych wypracowaniu dobrego prawa gwarantującego równe szanse osobom niepełnosprawnym w Polsce odbędzie się w listopadzie i grudniu w polskim parlamencie. Organizatorami seminariów są ambasada brytyjska, Senat RP, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz International Labour Office.

Uczestnicy, w oparciu o brytyjskie doświadczenia, będą zastanawiać się nad kryteriami spójnego i zintegrowanego systemu wyrównywania szans i wspierania aktywności osób niepełnosprawnych, nad przeszkodami w jego tworzeniu i co należy zrobić, by taki system w Polsce zbudować.

Seminaria wpiszą się w szerszą debatę, jaka toczy się w Polsce na temat zmian prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych. Wielka Brytania ma od kilku lat system opierający się na ustawie Disability Discrimanation Act (DDA) i chce podzielić się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie. 

Pierwszym etapem projektu będzie spotkanie w Senacie w dniu 7 listopada 2006 roku.  Dyskusja będzie się koncentrować głównie na zidentyfikowaniu problemów osób niepełnosprawnych w Polsce. Wnioski z tego spotkania będą przedstawione jako rekomendacje zmian prawnych. Na zakończenie spotkania powstanie lista zagadnień, która zostanie przedstawiona brytyjskim ekspertom.

Kolejne seminarium odbędzie się w 21 listopada 2006 r. Wtedy przedstawione zostaną doświadczenia brytyjskie w zakresie zmian prawnych dotyczących osób niepełnosprawnych. W seminarium weźmie udział Anne McGuire, minister w brytyjskim rządzie, odpowiedzialna za sprawy osób niepełnosprawnych, a także eksperci z Wielkiej Brytanii, którzy przedstawią  proces tworzenia i funkcjonowaniu DDA oraz ustosunkują się do wniosków z pierwszego seminarium.

Ostatnią konferencję zaplanowano na 1 grudnia. Będzie ona publiczną prezentacją rekomendacji wypracowanych podczas listopadowych seminariów przez senatorów, posłów, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych.
 

Źródło: www.britishembassy.gov.uk


 
gości: 606704
Biuro projektu:
Urząd Miasta Rzeszowa, Plac Ofiar Getta 7 pok. 2, 35-002 Rzeszów, tel./fax 017 875 45 79, tel. (017) 875 45 80
e-mail: biuro_on@erzeszow.pl